


Acerpure Nitro 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AP100UG75PNTO5)
$2,119.66 • View Prices • By Acerpure
Acerpure Nitro 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AP100UG75PNTO5) price in United States starts from $2,119.66.
- Share
$2,119.66
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 100 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 60 W Output
- 3 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Acerpure Nitro 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AP100UG75PN… Specs
Group: $175,000 to $225,000
Display
- 100 inch DisplayLargest
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 60 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 3 GB RAM, 32 GB Storage
Design
- 75 kgHeavy
- 450 W Input Power
- 90 mmThick
Acerpure Nitro 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AP100UG75PN… Price History
You can check the price history of Acerpure Nitro 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AP100UG75PNTO5) below. The current price is $199,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Acerpure Nitro 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AP100UG75PNTO5) vs TCL P8K 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (98P8K)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
TCL Class S4 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43S450R) vs TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)Acerpure Nitro 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AP100UG75PN… Full Specs
General
| Model | AP100UG75PNTO5 |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N TV, 1N Table top Stand, 1N Wall mount, 1N Remote, 1N Battery (2 AAA), 1N User Manual |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 100 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 400 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 75 kg |
| Weight (with Stand) | 77 kg |
| Dimensions | 2240 (W) x 1270 (H) x 90 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 2240 (W) x 1340 (H) x 425 (D) mm |
Video
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Total Speaker Output | 60 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 450 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












