



Aiwa Magnifiq 43 inch Full HD Smart LED TV (AS43FHDX1-GTV)
$184.46 • View Prices • By Aiwa
Aiwa Magnifiq 43 inch Full HD Smart LED TV (AS43FHDX1-GTV) price in United States starts from $184.46.
- Share
$184.46
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- CA 53 1.1GHz Processor, 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
- HDMI
- Dolby Audio
Aiwa Magnifiq 43 inch Full HD Smart LED TV (AS43FHDX1-GTV) Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 43 inch DisplayLarge
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- HDMI
- No USB Ports
Smart Features
- Wifi
- CA 53 1.1GHz Processor
- 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Aiwa Magnifiq 43 inch Full HD Smart LED TV (AS43FHDX1-GTV) Price History
You can check the price history of Aiwa Magnifiq 43 inch Full HD Smart LED TV (AS43FHDX1-GTV) below. The current price is $17,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Samsung Q60D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q60D) vs Panasonic W95A Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85W95AP)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVAiwa Magnifiq 43 inch Full HD Smart LED TV (AS43FHDX1-GTV) Full Specs
General
| Model | Magnifiq |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N LED TV, 4N Screw, 1N Remot Control, 2N Batteries (AAA), 1N User Manual with Warranty Card, 1N Set Table Stand, 1N Wallmount |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| HDMI Ports | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Processor | CA 53 1.1GHz |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













