
AmazonBasics AB32E10SS Fire TV Edition 32-inch HD Ready Smart LED TV
$111.27 • Out Of Stock • By AmazonBasics
AmazonBasics AB32E10SS Fire TV Edition 32-inch HD Ready Smart LED TV price in United States starts from $111.27.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$111.27
Search
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
AmazonBasics AB32E10SS Fire TV Edition 32-inch HD Ready Smart … Specs
Group: $8,750 to $12,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Mali450
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 3.65 kgHeavy
- 83 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

AmazonBasics AB32E10SS Fire TV Edition 32-inch HD Ready Smart LED TV vs Xiaomi A Pro 2025 32 inch HD Ready Smart QLED TV (L32MB-APIN)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVAmazonBasics AB32E10SS Fire TV Edition 32-inch HD Ready Smart … Full Specs
General
| Model | AB32E10SS |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 Table Top Stand, 1 Wall Mount, 1 User Manual, 1 Remote Control, 2 AAA Batteries, 1 Power Cord, 1 AV Converting cable, 1 IR Extender Cable |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 3.65 kg |
| Dimensions | 732 (W) x 439 (H) x 83 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | AVI, DVD, MPEG, WAV, WMA |
| Image Formats Supported | TIFF, GIF, PNG, RAW, JPEG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, AAC |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Graphics Processor (GPU) | Mali450 |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, Disney + Hotstar, YouTube, etc. |
| Other Smart Features | Fire TV OS |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










