



Bazeegar BAZ40S 40 inch Full HD Smart QLED TV
$144.56 • View Prices • By Bazeegar
Bazeegar BAZ40S 40 inch Full HD Smart QLED TV price in United States starts from $144.56.
- Share
$144.56
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 40 in, QLED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
Bazeegar BAZ40S 40 inch Full HD Smart QLED TV Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 40 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Bazeegar BAZ40S 40 inch Full HD Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Bazeegar BAZ40S 40 inch Full HD Smart QLED TV below. The current price is $13,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Bazeegar BAZ40S 40 inch Full HD Smart QLED TV vs VW OptimaX Series 40 inch Full HD Smart QLED TV (VW40AQ1)
Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Bazeegar BAZ40S 40 inch Full HD Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | BAZ40S |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 Table Top Stand, 1 Wall Mount Bracket, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Sony Liv, Disney+Hotstar, Zee5, Youtube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













