



Black+Decker A1 Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (BXTVGU32HD2841ATIN)
$147.7 • View Prices • By Black & Decker
Black+Decker A1 Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (BXTVGU32HD2841ATIN) price in United States starts from $147.7.
- Share
$147.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- Quad Core Processor, 1.5 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
Black+Decker A1 Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (BXTVGU32… Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- Mali G31 MP2
- 1.5 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 84.5 mmThick
Black+Decker A1 Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (BXTVGU32… Price History
You can check the price history of Black+Decker A1 Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (BXTVGU32HD2841ATIN) below. The current price is $13,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Black+Decker A1 Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (BXTVGU32HD2841ATIN) vs Thomson Phoenix 32 inch HD Ready Smart QLED TV (Q32H1111)
Black+Decker A1 Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (BXTVGU32HD2841ATIN) vs Infinix 32GH1 32 inch HD Ready Smart LED TV
Black+Decker A1 Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (BXTVGU32HD2841ATIN) vs Beston BS43UGTV 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Black+Decker A1 Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (BXTVGU32… Full Specs
General
| Model | BXTVGU32HD2841ATIN |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Micro Dimming |
Physical Design
| Dimensions | 715 (W) x 424 (H) x 84.5 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 715 (W) x 473.8 (H) x 191.8 (D) mm |
Video
| Upscaling | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| HDMI Version | 1.4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz/ 5GHz |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G31 MP2 |
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













