
Blaupunkt Cybersound 40 Inch HD Ready Smart LED TV
$144.17 • View Prices • By Blaupunkt
Blaupunkt Cybersound 40 Inch HD Ready Smart LED TV price in United States starts from $144.17.
- Share
$144.17
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 40 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 40 W Output
- ARM Cortex A53 - 1.4 GHz Processor, 1 GB RAM, 8 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
Blaupunkt Cybersound 40 Inch HD Ready Smart LED TV Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 40 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Yes Headphone Ports
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- ARM Cortex A53 - 1.4 GHz Processor
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 120 mmThick
Blaupunkt Cybersound 40 Inch HD Ready Smart LED TV Price History
You can check the price history of Blaupunkt Cybersound 40 Inch HD Ready Smart LED TV below. The current price is $13,799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Blaupunkt Cybersound 40 Inch HD Ready Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 40CSA7809 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, Wall Mount, User Manual, 2 AAA Batteries |
Display
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 7 kg |
| Dimensions | 897 (W) x 525 (H) x 120 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, MPEG1, MPEG2, MPEG2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Output Per Speaker | 20 W |
| Other Audio Features | Surround Sound, 4 Sound Mode (Standard, Music, Movie, Sports), Sound Output Device (TV Speaker, ARC, S/PDIF) |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| Headphone/Speaker Output Ports | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | ARM Cortex A53 - 1.4 GHz |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










