




Croma CREL032HGL024653 32 inch HD Ready Smart LED TV
$125.26 • View Prices • By Croma
Croma CREL032HGL024653 32 inch HD Ready Smart LED TV price in United States starts from $125.26.
- Share
$125.26
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
Croma CREL032HGL024653 32 inch HD Ready Smart LED TV Specs
Group: $8,750 to $12,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
Design
- 60 W Input Power
- 97 mmThick
Croma CREL032HGL024653 32 inch HD Ready Smart LED TV Price History
You can check the price history of Croma CREL032HGL024653 32 inch HD Ready Smart LED TV below. The current price is $11,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)Croma CREL032HGL024653 32 inch HD Ready Smart LED TV Full Specs
General
| Model | CREL032HGL024653 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x Television, 2 x TV Stand, 1 x Wall Mount Kit, 1 x Remote Control, 2 x AAA Batteries, 4 x TV Stand Screws, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Brightness | 250 Nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 3.7 kg |
| Dimensions | 730 (W) x 450 (H) x 97 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | H.264 | MPEG-1 | HEVC | VP8 | MPEG-2 | AV1 | VP9 | H.263 | VC1 |
| Picture Modes | User, Standard, Vivid, Sports, Movie, Game, Energy Saving |
Audio
| Audio Formats Supported | MPEG 1/2 Layer 2 (MP2) | AC4 | AC3 | MPEG 1/2/2.5 Layer 3 (MP3) |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Sound Modes | User, Standard, Vivid, Sports, Movie, Music, News |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100V - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Power Consumption | 60 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google PLay Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4 GHz & 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | YouTube, Netflix, Live TV, Prime Video, Jio Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














