





Haier P7 Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65P7GT)
$630.38 • View Prices • By Haier
Haier P7 Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65P7GT) price in United States starts from $630.38.
- Share
$630.38
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 65 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
Haier P7 Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65P7GT) Specs
Group: $52,500 to $67,500
Display
- 65 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Haier P7 Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65P7GT) Price History
You can check the price history of Haier P7 Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65P7GT) below. The current price is $60,340. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Haier P7 Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65P7GT) vs Philips Lumina Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65PQT8100/94)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)Haier P7 Series 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (65P7GT) Full Specs
General
| Model | 65P7GT |
| Type | LED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote Control, User Manual, 2 AAA BATTERY |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Other Display Features | 320 nits brightness, Bezel Less Display, Dolby Vision, HDR 10,HLG |
Video
| Upscaling | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Prime Video, Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















