


Hisense L9H 120 inch Ultra HD 4K Smart Laser TV (120L9HE)
$4,179.7 • View Prices • By Hisense
Hisense L9H 120 inch Ultra HD 4K Smart Laser TV (120L9HE) price in United States starts from $4,179.7.
- Share
$4,179.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 120 in, Laser TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 40 W Output
- Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
Hisense L9H 120 inch Ultra HD 4K Smart Laser TV (120L9HE) Specs
Group: $362,500 to $437,500
Display
- 120 inch DisplayLargest
- Laser Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- Dolby Vision
Audio
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Hisense L9H 120 inch Ultra HD 4K Smart Laser TV (120L9HE) Price History
You can check the price history of Hisense L9H 120 inch Ultra HD 4K Smart Laser TV (120L9HE) below. The current price is $399,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Hisense L9H 120 inch Ultra HD 4K Smart Laser TV (120L9HE) vs TCL X955 115 inch Ultra HD 4K Smart QD Mini LED TV (115X955 Max)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Hisense L9H 120 inch Ultra HD 4K Smart Laser TV (120L9HE) Full Specs
General
| Model | L9H |
| Type | Laser |
| Warranty | 3 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, 1 Remote, 2 Table Top Stand, 1 Wall Mount Bracket, 2 AAA Battery, 1 User Manual, 1 Warranty Card |
Display
| Size (Diagonal) | 120 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
| Other Display Features | Smooth Motion and MEMC, Ultra Short Throw Technology, Trichroma Triple-Laser Light Engine, 1 billion colors, Dolby Vision, 3000 Lumens Brightness | 4K Ultra HD | 145% NTSC Wide Colour Gamut | 10 bit Colorimetry | 120 inches Extra-large ALR screen | Ambient Light Rejection Screen | RGB triple colour Laser light source |
Audio
| Total Speaker Output | 40 W |
| Other Audio Features | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2x HDMI 2.1, 1x HDMI 2.0 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | Wi-Fi 6e |
| Bluetooth | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix | Prime Video | Yupp TV | Hungama, etc. |
| Other Smart Features | Google TV, Game Mode, 25,000 hour lifespan |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












