


Hisense U6 Pro Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85U6SF Pro)
$1,299.99 • View Prices • By Hisense
Hisense U6 Pro Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85U6SF Pro) is a 85 inches 4K Mini LED Smart TV running Google TV. It has a 144 Hz refresh rate and Dolby Vision and HDR10+ support. It features 50 W speakers with Dolby Atmos. Notable features include Variable Refresh Rate, ALLM, Screen Mirroring, Bluetooth and 4 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Hisense U6 Pro Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85U6SF Pro) price in United States is $1,299.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 85 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 50 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Hisense U6 Pro Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (8… Specs
Group: $1,250 to $1,750
Display
- 85 inch DisplayLarge
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 50 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 30.98 kgHeavy
- 300 W Input Power
- 66.04 mmThick
Hisense U6 Pro Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (8… Prices
17% (price dropped by $218 in one month)
Hisense U6 Pro Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (8… Price History
You can check the price history of Hisense U6 Pro Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85U6SF Pro) below. The current price is $1,299.99. Over the past month, there has been a decrease of $218 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)Hisense U6 Pro Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (8… Full Specs
General
| Model | 85U6SF Pro |
| Type | Mini LED |
| In The Box | TV, Power Cable, Remote Control, Stand, QSG |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 85 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Dimming Technology | Local Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 30.98 kg |
| Weight (with Stand) | 31.48 kg |
| Dimensions | 1889.76 (W) x 1087.12 (H) x 66.04 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1889.76 (W) x 1135.38 (H) x 429.26 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Upscaling | Yes |
Audio
| Total Speaker Output | 50 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2 x HDMI 2.1, 2 x HDMI 2.0 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 300 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, HBO Max, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














