



Hisense U6 Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55U6K)
$583.89 • Out Of Stock • By Hisense
Hisense U6 Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55U6K) is a 55 inches 4K QLED Smart TV. It has Dolby Vision and HDR10+ support. It features 20 W speakers with Dolby Atmos. Notable features include AirPlay, Chromecast Built-in, Variable Refresh Rate, ALLM and Screen Mirroring.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$583.89
Search
Hisense U6 Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55U6K) price in United States is $583.89. The lowest price is available at AliExpress.
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
OUT OF STOCK
Hisense U6 Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55U6K) Specs
Group: $500 to $700
Display
- 55 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 13.79 kgHeavy
- 170 W Input Power
- 76.2 mmThick
Hisense U6 Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55U6K) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)
Samsung M80H 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65M80H) vs TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K)Hisense U6 Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55U6K) Full Specs
General
| Model | 55U6K |
| Type | QLED |
| In The Box | 1 TV Unit, 1 Remote, 2 Table Top Stand, 1 Wall Mount Bracket, 1 User Manual, 1 Warranty Card |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | Up to 600 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Dimming Technology | Local Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 13.79 kg |
| Weight (with Stand) | 14.2 kg |
| Dimensions | 1232 (W) x 716.28 (H) x 76.2 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1231.9 (W) x 767.08 (H) x 274.32 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.0 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V,50/60Hz |
| Power Consumption | 170 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4/5G |
| Wifi Version | WiFi(802.11 ac) |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant, Alexa |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Zee5, Oxygen Play, Eros Now, JioCinema, SonyLiv, Youtube, Hungama, Hotstar, etc. |
| Other Smart Features | Google Home, Apple Home, Apple AirPlay, Google , Game Mode |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













