



Hisense ULED X 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85UX)
$2,188.04 • Out Of Stock • By Hisense
Hisense ULED X 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85UX) is a 85 inches 4K QLED Smart TV running Google TV. It has a 120 Hz refresh rate and Dolby Vision and HDR10+ support. It features 82 W 4.1.2 Channel speakers with Dolby Atmos. Notable features include Variable Refresh Rate, ALLM, Bluetooth and 4 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,188.04
Search
Hisense ULED X 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85UX) price in United States is $2,188.04. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 85 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 82 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports
- Dolby Atmos
OUT OF STOCK
Hisense ULED X 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85UX) Specs
Group: $1,500 to $2,500
Display
- 85 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 82 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- No USB Ports
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 50.76 kgHeavy
- 580 W Input Power
- 43.18 mmThick
Hisense ULED X 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85UX) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)Hisense ULED X 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85UX) Full Specs
General
| Model | 85UX |
| Type | QLED |
| In The Box | TV, Stand, Power Cable, Remote Control, Quick Start Guide |
Display
| Size (Diagonal) | 85 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Mini-LED Backlight |
| Brightness | 2500 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Full Array Local Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 50.76 kg |
| Weight (with Stand) | 56.2 kg |
| Dimensions | 1948.18 (W) x 1094.74 (H) x 43.18 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1948.18 (W) x 1155.7 (H) x 43.18 (D) mm |
Video
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Speaker Configuration | 4.1.2 Channel |
| Total Speaker Output | 82 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| WiSA Ready | Yes |
| Other Audio Features | IMAX Enhanced |
Connectivity
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V, 60Hz |
| Power Consumption | 580 W |
| Power Consumption (Stand-by) | <0.5W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4/5G/6G |
| Wifi Version | WiFi 6E (802.11 ax) |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














