

Huidi HD50FLPRO 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$308.31 • Out Of Stock • By Huidi
Huidi HD50FLPRO 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $308.31.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$308.31
Search
Features
- 50 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
OUT OF STOCK
Huidi HD50FLPRO 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 50 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVHuidi HD50FLPRO 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | HD50FLPRO |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 2 Remote Control, 1 WALL MOUNT |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Other Display Features | Reality Flow MEMC | Vivid Picture Engine | DCI P3 94% (typ) NTSC 88% (typ) |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4Ghz |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Zee5, Disney hotstar, etc. |
| Other Smart Features | River OS |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











