


InnoQ Spectra 43S-SPCTADK 43 inch Full HD Smart LED TV
$130.91 • View Prices • By Inno-Q
InnoQ Spectra 43S-SPCTADK 43 inch Full HD Smart LED TV price in United States starts from $130.91.
- Share
$130.91
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
- Screen Mirroring
InnoQ Spectra 43S-SPCTADK 43 inch Full HD Smart LED TV Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 43 inch DisplayLargest
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi
Design
- 80 mmThick
InnoQ Spectra 43S-SPCTADK 43 inch Full HD Smart LED TV Price History
You can check the price history of InnoQ Spectra 43S-SPCTADK 43 inch Full HD Smart LED TV below. The current price is $12,590. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL Class S4 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43S450R) vs TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)InnoQ Spectra 43S-SPCTADK 43 inch Full HD Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 43S-SPCTADK |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | LED TV - 1N, User Manual - 1N, Free Wall Mount Kit - 1N, Remote - 1N, Stand Base Kit - 1N |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Brightness | 3500 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
Physical Design
| Dimensions | 980 (W) x 570 (H) x 80 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 980 (W) x 630 (H) x 203 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | H.265, H.264, Real, MPEG1/2/4, AVI, MP4 |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 2 (Rear) |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Prime Video, Jio Hotstar, Netflix, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












