




Kodak Jio Tele Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (KQ43JTV0010)
$193.3 • View Prices • By Kodak
Kodak Jio Tele Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (KQ43JTV0010) price in United States starts from $193.3.
- Share
$193.3
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 40 W Output
- Amlogic Processor, 2 GB RAM, 8 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio
Kodak Jio Tele Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (KQ43J… Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- Dolby Audio
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Amlogic Processor
- 2 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 100 mmThick
Kodak Jio Tele Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (KQ43J… Price History
You can check the price history of Kodak Jio Tele Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (KQ43JTV0010) below. The current price is $18,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Kodak Jio Tele Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (KQ43JTV0010) vs TCL V5C 40 inch Full HD Smart QLED TV (40V5C)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)Kodak Jio Tele Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (KQ43J… Full Specs
General
| Model | KQ43JTV0010 |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 Remote, 2 Battery, 1N Wallmount |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Physical Design
| Dimensions | 970 (W) x 550 (H) x 100 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 970 (W) x 620 (H) x 230 (D) mm |
Audio
| Total Speaker Output | 40 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Jio Tele OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4 GHz, 5GHz |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | Amlogic |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, Jio Hotstar, YouTube, Prime Video, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















