
LeTV G55ES 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$198.39 • Coming Soon • By Letv
LeTV G55ES 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $198.39.
- Share
This is an Upcoming TV.
LeTV G55ES 55 inch Ultra HD 4K Smart L… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
LeTV G55ES 55 inch Ultra HD 4K Smart L… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- dual-core A73 + dual-core A53 Processor, 3 GB RAM, 32 GB Storage
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
UPCOMING
LeTV G55ES 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 55 inch DisplayLargest
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- dual-core A73 + dual-core A53 Processor
- 3 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LeTV G55ES 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Realme TechLife 55UHDGQRDDVQ 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
LeTV G55ES 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Black+Decker Series 1 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (BXTVGU43UD2875ATIN)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)LeTV G55ES 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | G55ES |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | LED TV, Remote Control, Led TV Table Stand |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
Video
| Video Formats Supported | MP4 |
| Image Formats Supported | JPEG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 2 |
| HDMI Version | 2.0 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 230 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | dual-core A73 + dual-core A53 |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Social Media Integration | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











