


LG 32LM560BPTC 32-inch HD Ready LED Smart TV
$188.18 • View Prices • By LG
LG 32LM560BPTC 32-inch HD Ready LED Smart TV price in United States starts from $188.18.
- Share
$188.18
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- Quad Core Processor, 1 GB RAM, 4 GB Storage
- HDR
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
LG 32LM560BPTC 32-inch HD Ready LED Smart TV Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 32 inch DisplaySmallest
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 50 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
- MHL Enabled, Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi
- Quad Core Processor
- 1 GB RAM, 4 GB Storage
Remote Features
- Magic Remote
Design
- 0.5 W Input Power
- 22.7 mmThick
LG 32LM560BPTC 32-inch HD Ready LED Smart TV Price History
You can check the price history of LG 32LM560BPTC 32-inch HD Ready LED Smart TV below. The current price is $18,009. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG 32LM560BPTC 32-inch HD Ready LED Smart TV vs Xiaomi A Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (L32M8-5AIN)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)LG 32LM560BPTC 32-inch HD Ready LED Smart TV Full Specs
General
| Model | 32LM560BPTC |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Magic Remote, Table Stand, Wall Mount, Power Cord, User Manual & Warranty card |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
| HDR | Yes |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range), HDR Pro |
Physical Design
| Dimensions | 739 (W) x 441 (H) x 22.7 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | DivX HD, MP4, AVI |
| Image Formats Supported | JPEG, JPS, MPO |
| Digital TV Reception Formats | DVB |
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
Audio
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3 |
Connectivity
| USB Ports | 1 (Side) |
| HDMI Ports | 2 (Side) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Rear) |
| Component Output Ports | 1 (Rear) |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100 - 240 V |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
| Other Remote Features | Magic Remote |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | Single Band |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 4 GB |
| Social Media Integration | Yes |
| Other Smart Features | Display Mirroring, DLNA, DLNA DMP, Easylink (HDMI-CEC), MHL, MyRemote Apps, Network File Sharing, One-touch Connect, Remote Sharing, Screen Casting, Simplink, Smartphone connect, SmartShare, SmartView, WiFi Direct, ThinQ AI, Future Ready, Dual play |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












