

LG LQ63 32 inch Full HD Smart LED TV (32LQ6360PSA)
$329.05 • View Prices • By LG
LG LQ63 32 inch Full HD Smart LED TV (32LQ6360PSA) price in United States starts from $329.05.
- Share
$329.05
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- Quad Core Processor
- HDR
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
LG LQ63 32 inch Full HD Smart LED TV (32LQ6360PSA) Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 32 inch DisplaySmallest
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- MHL Enabled, Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
Remote Features
- Internet Access on Remote
- Magic Remote
Design
- 4.65 kgHeavy
- 82.9 mmThick
LG LQ63 32 inch Full HD Smart LED TV (32LQ6360PSA) Price History
You can check the price history of LG LQ63 32 inch Full HD Smart LED TV (32LQ6360PSA) below. The current price is $31,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG LQ63 32 inch Full HD Smart LED TV (32LQ6360PSA) vs TCL S5K 32 inch Full HD Smart QLED TV (32S5K)
LG LQ63 32 inch Full HD Smart LED TV (32LQ6360PSA) vs TCL V5C 32 inch Full HD Smart QLED TV (32V5C)
LG LQ63 32 inch Full HD Smart LED TV (32LQ6360PSA) vs LG LR57 32 inch HD Ready Smart LED TV (32LR570B6LA)
LG LQ63 32 inch Full HD Smart LED TV (32LQ6360PSA) vs Sony W825 32 inch HD Ready LED TV (KD-32W825)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)LG LQ63 32 inch Full HD Smart LED TV (32LQ6360PSA) Full Specs
General
| Model | pd1bcogk4v8 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Magic Remote, Table Stand, Wall Mount, Power Cord, User Manual & Warranty card |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range), HDR Pro |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 4.65 kg |
| Weight (with Stand) | 4.7 kg |
| Dimensions | 736 (W) x 437 (H) x 82.9 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | DivX HD, MP4, AVI |
| Image Formats Supported | JPEG, JPS, MPO |
| Digital TV Reception Formats | DVB |
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
Audio
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | 2.0CH Speaker Type | Down Firing Speaker Direction | AI Sound | AI Acoustic Tuning | Auto Volume Leveling | Bluetooth Surround Ready | Clear Voice Pro |
Connectivity
| USB Ports | 1 (Side) |
| HDMI Ports | 2 (Side) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Rear) |
| Component Output Ports | 1 (Rear) |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100 - 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
| Internet Access In Remote | Yes |
| Other Remote Features | Magic Remote |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| Social Media Integration | Yes |
| Other Smart Features | LG webOS Smart TV |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













