
LG C2 55 inch Ultra HD 4K OLED Smart TV (OLED55C2PSC)
$1,253.81 • View Prices • By LG
LG C2 55 inch Ultra HD 4K OLED Smart TV (OLED55C2PSC) price in United States starts from $1,253.81.
- Share
$1,253.81
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 40 W Output
- Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 3 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
LG C2 55 inch Ultra HD 4K OLED Smart TV (OLED55C2PSC) Specs
Group: $112,500 to $137,500
Display
- 55 inch DisplaySmall
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 3 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 14.4 kgHeavy
- 45 mmThick
LG C2 55 inch Ultra HD 4K OLED Smart TV (OLED55C2PSC) Price History
You can check the price history of LG C2 55 inch Ultra HD 4K OLED Smart TV (OLED55C2PSC) below. The current price is $119,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)LG C2 55 inch Ultra HD 4K OLED Smart TV (OLED55C2PSC) Full Specs
General
| Model | OLED42C2PSA |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Manual, Warranty Card : 1U, Card : 4U, Remote : 1U, Battery : 2U |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping Pro |
| Other Display Features | α9 Gen5 AI Processor| 178 Degree Wide Viewing Angle | Dolby Vision IQ with Precision Detail | Infinite Contrast |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 14.4 kg |
| Dimensions | 1122 (W) x 703 (H) x 45 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4, AVI, FLV |
| Image Formats Supported | JPEG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, AAC |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Output Per Speaker | 20 W |
| Other Audio Features | Dolby ATMOS | Immersive Surround Sound |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | WebOS 22 | In-Built Wi-Fi | Screen Mirroring | ThinQ AI | Supported Apps: Prime Video, Youtube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










