



LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA)
$275.24 • View Prices • By LG
LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA) price in United States starts from $275.24.
- Share
$275.24
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA) Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 6.7 kgHeavy
- 72 mmThick
LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA) Price History
You can check the price history of LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA) below. The current price is $25,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA) vs LG UA8200 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UA82006LA)
LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA) vs Xiaomi FX Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-FPIN)
LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA) vs LG UA8200 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA82006LA)
LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA) vs Samsung DUE76 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43DUE76AKLXL)
LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA) vs Sony Bravia 2 II S22M2 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S22M2)
LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA) vs TCL S5K 43 inch Full HD Smart QLED TV (43S5K)LG UT73 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UT73506LA) Full Specs
General
| Model | 43UT73506LA |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x Television, 1 x Remote, 2 x Battery, 2 x Stand, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Direct |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 6.7 kg |
| Weight (with Stand) | 6.8 kg |
| Dimensions | 957 (W) x 559 (H) x 72 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 957 (W) x 609 (H) x 229 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α5 AI Processor 4K Gen7 |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix), LG Sound Sync |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 2 |
| HDMI CEC | Yes, Simplink |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 2) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes, Game Dashboard |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 110~240V 50-60Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 24 (Re:New) |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Jio Hotstar, YouTube, Sony Liv, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













