



Lloyd 43US900B 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$622.02 • Out Of Stock • By Lloyd
Lloyd 43US900B 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $622.02.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$622.02
Search
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- Quad Core Processor
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Lloyd 43US900B 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $52,500 to $67,500
Display
- 43 inch DisplaySmallest
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
Smart Features
- Quad Core Processor
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 7 kgHeavy
- 95 W Input Power
- 80.6 mmThick
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Lloyd 43US900B 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 43US900B |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual & Warranty Card |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
| Other Display Features | HDR 4K with Dolby Vision, Micro Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 7 kg |
| Weight (with Stand) | 7.1 kg |
| Dimensions | 966 (W) x 566 (H) x 80.6 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4, WMV, AVI, FLV |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Upscaling | Yes |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, WMA, AAC |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100 - 240 V |
| Power Consumption | 95 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| Social Media Integration | Yes |
| Other Smart Features | Display Mirroring, Screen Casting, SmartShare |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













