



MarQ by Flipkart 43FHDCDQEE1B 43 inch Full HD Smart LED TV
$148.99 • View Prices • By MarQ
MarQ by Flipkart 43FHDCDQEE1B 43 inch Full HD Smart LED TV price in United States starts from $148.99.
- Share
$148.99
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 24 W Output
- Quad Core Processor, 512 MB RAM
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
MarQ by Flipkart 43FHDCDQEE1B 43 inch Full HD Smart LED TV Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 43 inch DisplayLargest
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi
- Quad Core Processor
- 512 MB RAM
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 200 mmThick
MarQ by Flipkart 43FHDCDQEE1B 43 inch Full HD Smart LED TV Price History
You can check the price history of MarQ by Flipkart 43FHDCDQEE1B 43 inch Full HD Smart LED TV below. The current price is $14,299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

MarQ by Flipkart 43FHDCDQEE1B 43 inch Full HD Smart LED TV vs Foxsky 43FS-VS 43 inch Full HD Smart LED TV
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)MarQ by Flipkart 43FHDCDQEE1B 43 inch Full HD Smart LED TV Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | 43FHDCDQEE1B |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, User Manual, Base Stand, Stand Screws, Wall Mount Kit, AAA Batteries |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | A+ Grade Panel, 16.7 M Colors, 300 nits Brightness |
Physical Design
| Dimensions | 958 (W) x 614 (H) x 200 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 12 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 110-240V AC |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 512 MB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, etc. |
| Other Smart Features | Coolita OS |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













