


Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$227.8 • View Prices • By Motorola
Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $227.8.
- Share
$227.8
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- Mediatek Processor, 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Mediatek Processor
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 5.9 kgHeavy
- 80 mmThick
Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $21,799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Lumio Vision 7 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSG)
Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Xiaomi X Pro 2025 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-APIN)
Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Realme TechLife 43UHDGQRVSAQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Motorola Envision X 2025 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43UHDGQMVSAQ)
Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Realme TechLife CineSonic Q 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43UHDGQRVS3Q)
Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Xiaomi FX Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-FPIN)Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | 43UHDGQMWSDQ |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x TV, 1 x Remote, 1 x User Manual, 2 x AAA Batteries, Base Stand, Stand Screw, 1 x Power cord |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 300 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 5.9 kg |
| Weight (with Stand) | 6 kg |
| Dimensions | 955 (W) x 555 (H) x 80 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 955 (W) x 615 (H) x 230 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV 14 |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | Mediatek |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, Jio Hotstar, YouTube, Sony LIV, Zee5, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












