



Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$290.5 • View Prices • By Motorola
Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $290.5.
- Share
$290.5
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 50 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 48 W Output
- Quad Core Processor, 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 50 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- 48 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi
- Quad Core Processor
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Design
- 8.3 kgHeavy
- 80 mmThick
Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $27,799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Philips Lumina Series 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50PQT8100/94)
Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Vu GloQLED Series 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50GLOQLED25)
Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Hisense E75Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50E75Q)
Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Motorola Envision X Spectra 50 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (50UHDGMMWKRQ)
Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Motorola Envision X 2025 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43UHDGQMVSAQ)
Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung DUE76 50 inch Ultra HD 4K Smart TV (UA50DUE76AKLXL)Motorola 50UHDGQMVSAQ 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | 50UHDGQMVSAQ |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N Television, 1N Remote, 1N User Manual, 2N AAA Batteries, 1N Base Stand, 1N Stand Screws, 1N Mini AV Cable, 1N Power Cord |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 8.3 kg |
| Weight (with Stand) | 8.5 kg |
| Dimensions | 1110 (W) x 650 (H) x 80 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1110 (W) x 675 (H) x 245 (D) mm |
Audio
| Total Speaker Output | 48 W |
| Sound Modes | User, Standard, Vivid, Sports, Movie, Music, News |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 (Rear) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, JioHotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













