




Onida NexG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UGI)
$215.68 • View Prices • By Onida
Onida NexG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UGI) price in United States starts from $215.68.
- Share
$215.68
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
Onida NexG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UGI) Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Design
- 6.1 kgHeavy
- 165.45 W Input Power
- 86.6 mmThick
Onida NexG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UGI) Price History
You can check the price history of Onida NexG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UGI) below. The current price is $20,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Onida NexG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UGI) vs Kenstar 43UHDTDKEETB 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Onida NexG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UGI) vs Acerpure Nitro Z 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AP43UGMT96ELNZ5)
Onida NexG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UGI) vs TCL T6C 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43T6C)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)Onida NexG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UGI) Full Specs
General
| Model | 43UGI |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit Contains: 1 Number TV Unit, 1 Number Remote Control, 1 Number Wall Mount Kit, 1 Number User Manual, 2 Number AAA Batteries, 2 Number Stands, 4 Number Stand Screw |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 300 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 6.1 kg |
| Weight (with Stand) | 9.1 kg |
| Dimensions | 957.4 (W) x 567.4 (H) x 86.6 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 957.4 (W) x 622.7 (H) x 224.5 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MPEG-1 |
Audio
| Audio Formats Supported | MPEG1 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Modes | Standard, Music, Cinema, News, Personal |
| Other Audio Features | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 (Side) |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 165.45 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 802.11 b/g/n |
| Wifi Version | 2.4GHz |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Jio Hotstar, Prime Video, Sony LIV, Zee5, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















