



Onida NEXG 43UIG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$216.25 • View Prices • By Onida
Onida NEXG 43UIG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $216.25.
- Share
$216.25
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 24 W Output
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
- Screen Mirroring
Onida NEXG 43UIG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- 2 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 6 kgHeavy
- 187 mmThick
Onida NEXG 43UIG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Price History
You can check the price history of Onida NEXG 43UIG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV below. The current price is $20,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Onida NEXG 43UIG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Foxsky 43FS 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Onida NEXG 43UIG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Philips Lumina Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43PQT8100/94)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Onida NEXG 43UIG 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 43UIG |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, User Manual, Remote |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 6 kg |
| Dimensions | 970 (W) x 620 (H) x 187 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 12 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Hotstar, YouTube, Prime Video, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













