



Onida NexG 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ50UI)
$325.48 • Out Of Stock • By Onida
Onida NexG 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ50UI) price in United States starts from $325.48.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$325.48
Search
Features
- 50 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
OUT OF STOCK
Onida NexG 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ50UI) Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 50 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 92 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)Onida NexG 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QZ50UI) Full Specs
General
| Model | QZ50UI |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit Contains: 1 Number Tv Unit, 1 Number Remote Control, 1 Number Wall Mount Kit, 2 Number Aaa Batteries, 2 Number Stands, 4 Number Stand Screw |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
Physical Design
| Dimensions | 1110 (W) x 650 (H) x 92 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1110 (W) x 720 (H) x 278 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Amazon Prime Video, Netflix, Jio Hotstar, Sony Liv, Zee5, MX Player, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













