



Onida NEXG 75UIG 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$755.95 • View Prices • By Onida
Onida NEXG 75UIG 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $755.95.
- Share
$755.95
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 75 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 24 W Output
- Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
Onida NEXG 75UIG 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $67,500 to $82,500
Display
- 75 inch DisplayLargest
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- Dolby Vision
Audio
- 2 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 22 kgHeavy
- 362 mmThick
Onida NEXG 75UIG 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Price History
You can check the price history of Onida NEXG 75UIG 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV below. The current price is $72,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Onida NEXG 75UIG 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 75UIG |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, User Manual, Remote |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
| Other Display Features | PIXA VISUAL ENGINE | MEMC | DOLBY VISION | EYE PROTECT PLUS |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 22 kg |
| Dimensions | 1668 (W) x 1023 (H) x 362 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 12 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Amazon, YouTube, Hotstar, etc. |
| Other Smart Features | Google TV |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













