

Onida Q43UFD 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$238.71 • View Prices • By Onida
Onida Q43UFD 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $238.71.
- Share
$238.71
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
- 60 Hz, 16:9 Ratio
Onida Q43UFD 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 86.6 mmThick
Onida Q43UFD 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Onida Q43UFD 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $22,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Onida Q43UFD 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Realme TechLife 43UHDGQRVSAQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Onida Q43UFD 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Philips Mirage Series 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94)
Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Onida Q43UFD 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | Q43UFD |
| Type | QLED |
| In The Box | 1 Number Tv Unit, 1 Number Remote Control, 2 Number AAA Batteries, 1 Number User Manual, 2 Number Stands, 4 Number Stand Screw, 1 Number Wall Mount Kit |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 6.1 kg |
| Dimensions | 957.4 (W) x 567.4 (H) x 86.6 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 957.4 (W) x 622.7 (H) x 224.5 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Upscaling | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Miracast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Fire OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Sony Liv, Disney+Hotstar, Zee5, Youtube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











