


Panasonic PX735D 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-43PX735DX)
$329.47 • View Prices • By Panasonic
Panasonic PX735D 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-43PX735DX) price in United States starts from $329.47.
- Share
$329.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Panasonic PX735D 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-43PX735DX) Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 43 inch DisplaySmall
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Panasonic PX735D 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-43PX735DX) Price History
You can check the price history of Panasonic PX735D 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-43PX735DX) below. The current price is $31,250. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung Q70D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q70D)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) vs Westinghouse Edgeless 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX43UA4800)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)Panasonic PX735D 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-43PX735DX) Full Specs
General
| Model | TH-43PX735DX |
| Type | LED |
| Warranty | 3 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 Table Top Stand, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control, 2 AAA Batteries |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+ |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATV/DVB-S/S2 |
| Picture Processor | 4K Color Engine |
| Upscaling | Yes |
| Color Enhancement | Hexa Chroma Drive |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz / 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Voice Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Amazon Prime, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












