



Panasonic PX800D 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-55PX800DX)
$507.32 • View Prices • By Panasonic
Panasonic PX800D 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-55PX800DX) price in United States starts from $507.32.
- Share
$507.32
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Panasonic PX800D 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-55PX800DX) Specs
Group: $45,000 to $55,000
Display
- 55 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 75 mmThick
Panasonic PX800D 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-55PX800DX) Price History
You can check the price history of Panasonic PX800D 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-55PX800DX) below. The current price is $48,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Panasonic PX800D 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-55PX800DX) vs Samsung Vision AI M2EH 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (UA55M2EHAULXL)
Panasonic PX800D 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-55PX800DX) vs Samsung Vision AI UE85AH 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA55UE85AHULXL)
Panasonic PX800D 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-55PX800DX) vs Samsung QEF1 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QAQ55EF1AULXL)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Panasonic PX800D 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (TH-55PX800DX) Full Specs
General
| Model | TH-55PX800DX |
| Type | LED |
| Warranty | 3 Year |
| In The Box | TV, Power Cable, Remote Control, Stand, Warranty Card, Power Adapter |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16;9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Dimensions | 1227 (W) x 706 (H) x 75 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1227 (W) x 777 (H) x 261 (D) mm |
Video
| Picture Processor | 4K Color Engine |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Color Enhancement | Hexa Chroma Drive |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz / 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Voice Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Jio Hotstar, YouTube, etc. |
| Other Smart Features | Hands-Free Voice Control |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













