



Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV
$148.16 • View Prices • By Panasonic
Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV price in United States starts from $148.16.
- Share
$148.16
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- Quad Core Processor, 1.5 GB RAM, 16 GB Storage
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- 1.5 GB RAM, 16 GB Storage
Design
- 55 W Input Power
Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV Price History
You can check the price history of Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV below. The current price is $13,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV vs LG AI LB650 32 inch HD Ready Smart LED TV (32LB650BPLA)
Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV vs Kodak Matrix 32 inch HD Ready Smart QLED TV (32MT5077)
Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV vs Xiaomi A Series 32 inch HD Ready Smart LED TV (L32M8-5AIN)
Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV vs Panasonic MS660 32 inch HD Ready Smart LED TV (TH-32MS660DX)
Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV vs TCL V5C 32 inch Full HD Smart QLED TV (32V5C)
Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV vs LG LR57 32 inch HD Ready Smart LED TV (32LR570B6LA)Panasonic TH-32PS660DX 32 inch HD Ready Smart LED TV Full Specs
General
| Model | TH-32PS660DX |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N TV, 1N Pedestal, 1N Remote, 2N Battries, 1N Operating Instructions, 1N AC Cord, 1N AV cabel |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Video
| Picture Processor | Vivid Digital Pro |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 2 (Side) |
| HDMI Version | 1.4 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100V-240V~ 50/60Hz |
| Power Consumption | 55 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Jio Hotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













