



Panasonic TH-50PX660DX 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$338.91 • View Prices • By Panasonic
Panasonic TH-50PX660DX 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $338.91.
- Share
$338.91
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 50 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- Quad Core A55 Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Panasonic TH-50PX660DX 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 50 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi
- Quad Core A55 Processor
- Quad Core A55
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 110 W Input Power
Panasonic TH-50PX660DX 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Price History
You can check the price history of Panasonic TH-50PX660DX 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV below. The current price is $32,150. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Panasonic TH-50PX660DX 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Samsung DUE76 55 inch Ultra HD 4K Smart TV (UA55DUE76AKLXL)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Panasonic TH-50PX660DX 50 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | TH-50PX660DX |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV Set-1N, Pedestal-1N, Remote- 1N,Remote Batteries-2N, Operating Instruction Manual-1N, AV Cable-1N,Wall Mount Unit-1N |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+ |
Video
| Video Formats Supported | AVI, MP4 |
| Picture Processor | 4K Color Engine |
| Upscaling | Yes |
| Color Enhancement | Hexa Chroma Drive |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Digital |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 (Side) |
| HDMI Version | 2.1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 1) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 110 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Processor | Quad Core A55 |
| Graphics Processor (GPU) | Quad Core A55 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Jio Hotstar, Prime Video, Apple TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













