



Panasonic TH-55PX735DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$455.62 • View Prices • By Panasonic
Panasonic TH-55PX735DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $455.62.
- Share
$455.62
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Panasonic TH-55PX735DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $40,000 to $50,000
Display
- 55 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 50 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Wifi
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Design
- 0.5 W Input Power
Panasonic TH-55PX735DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Price History
You can check the price history of Panasonic TH-55PX735DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV below. The current price is $42,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Panasonic TH-55PX735DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony Bravia II S25BM2 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S25BM2)
Panasonic TH-55PX735DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs TCL Q6CS 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55Q6CS)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Samsung QN90A 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN98QN90AAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Panasonic TH-55PX735DX 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | TH-55PX735DX |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV Set-1N, Pedestal-1N, Remote- 1N,Remote Batteries-2N, Operating Instruction Manual-1N, AV Cable-1N,Wall Mount Unit-1N |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+ |
| Other Display Features | Wide Color Gamut |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATV/DVB-S/S2 |
| Picture Processor | 4K Color Engine |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
| Color Enhancement | Hexa Chroma Drive |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | DTS Studio Sound |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
Gaming
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz / 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | YouTube, JioHotstar, Netflix, JioCinema, Zee5, etc. |
| Other Smart Features | Auto Power off, Bluetooth, Built-in Wi-Fi, Digital Noise Filter, Game Mode, Ethernet |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













