




Philips 6400 Series 32 inch HD Ready LED TV (32PFL6446/F7)
$118 • View Prices • By Philips
Philips 6400 Series 32 inch HD Ready LED TV (32PFL6446/F7) is a 32 inches HD Ready LED Smart TV. Notable features include Bluetooth, 2 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Philips 6400 Series 32 inch HD Ready LED TV (32PFL6446/F7) price in United States is $118. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
- Supports Apps & Games
Philips 6400 Series 32 inch HD Ready LED TV (32PFL6446/F7) Specs
Group: $50 to $150
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 40 W Input Power
- 71.12 mmThick
Philips 6400 Series 32 inch HD Ready LED TV (32PFL6446/F7) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Philips 6400 Series 32 inch HD Ready LED TV (32PFL6446/F7) Price History
You can check the price history of Philips 6400 Series 32 inch HD Ready LED TV (32PFL6446/F7) below. The current price is $118. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)Philips 6400 Series 32 inch HD Ready LED TV (32PFL6446/F7) Full Specs
General
| Model | 32PFL6446/F7 |
| Type | LED |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
Physical Design
| Dimensions | 718.82 (W) x 421.64 (H) x 71.12 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 718.82 (W) x 467.36 (H) x 180.34 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC/ARC (HDMI 1) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 120V/60Hz |
| Power Consumption | 40 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android 14 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | 802.11ac MIMO |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















