






Philips 7000 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQL7456/F7)
$398 • Out Of Stock • By Philips
Philips 7000 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQL7456/F7) is a 75 inches 4K QLED Smart TV. It has HDR10 support. Notable features include Bluetooth, 3 HDMI Ports and 2 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$398
Search
Philips 7000 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQL7456/F7) price in United States is $398. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 75 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Philips 7000 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQL74… Specs
Group: $300 to $500
Display
- 75 inch DisplayLargest
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 20.2 kgHeavy
- 230 W Input Power
- 76.2 mmThick
Philips 7000 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQL74… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
LG QNED85T 75 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (75QNED85TUA) vs Hisense Class A6 Series 85 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (85A6NR)
Samsung M80H 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65M80H) vs TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Philips 7000 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQL74… Full Specs
General
| Model | 75PQL7456/F7 |
| Type | QLED |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Contrast Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 20.2 kg |
| Weight (with Stand) | 20.6 kg |
| Dimensions | 1668.78 (W) x 960.12 (H) x 76.2 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1668.78 (W) x 1023.62 (H) x 325.12 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | ATSC, NTSC |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDCP | Yes, HDCP2.3 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC/ARC (HDMI 1) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 120V/60Hz |
| Power Consumption | 230 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android 14 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | 802.11ac MIMO |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















