



Philips 7400 Series 40 inch Full HD Smart QLED TV (40PQF7446/F7)
$158 • View Prices • By Philips
Philips 7400 Series 40 inch Full HD Smart QLED TV (40PQF7446/F7) is a 40 inches Full HD QLED Smart TV. Notable features include Bluetooth, 2 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Philips 7400 Series 40 inch Full HD Smart QLED TV (40PQF7446/F7) price in United States is $158. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 40 in, QLED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Dolby Audio
- 178 ° Viewing Angle
Philips 7400 Series 40 inch Full HD Smart QLED TV (40PQF7446/F7) Specs
Group: $100 to $200
Display
- 40 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 55 W Input Power
- 71.12 mmThick
Philips 7400 Series 40 inch Full HD Smart QLED TV (40PQF7446/F7) Prices
2% (price increased by $4 in one month)
Philips 7400 Series 40 inch Full HD Smart QLED TV (40PQF7446/F7) Price History
You can check the price history of Philips 7400 Series 40 inch Full HD Smart QLED TV (40PQF7446/F7) below. The current price is $158. Over the past month, there has been a increase of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)Philips 7400 Series 40 inch Full HD Smart QLED TV (40PQF7446/F7) Full Specs
General
| Model | 40PQF7446/F7 |
| Type | QLED |
Display
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
Physical Design
| Dimensions | 891.54 (W) x 508 (H) x 71.12 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 891.54 (W) x 556.26 (H) x 180.34 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC (HDMI 1) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 120V/60Hz |
| Power Consumption | 55 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android 14 |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | 802.11ac MIMO |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















