
Philips OLED+910 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV
$1,591.32 • Coming Soon • By Philips
Philips OLED+910 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV price in United States starts from $1,591.32.
- Share
This is an Upcoming TV.
Philips OLED+910 65 inch Ultra HD 4K S… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Philips OLED+910 65 inch Ultra HD 4K S… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 65 in, OLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
- 178 ° Viewing Angle
UPCOMING
Philips OLED+910 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV Specs
Group: $125,000 to $175,000
Display
- 65 inch DisplayAverage
- OLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Philips OLED+910 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV vs Philips OLED+950 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)Philips OLED+910 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV Full Specs
General
| Model | OLED+910 |
| Type | OLED |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Anti Reflection | Yes |
Video
| Picture Processor | 9th Gen P5 AI Dual Engine |
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Speaker Configuration | 3.1 Channel |
| Number Of Subwoofers | 1 |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Adaptive Sound | Yes |
| Other Audio Features | Bowers & Wilkins |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDCP | Yes, HDCP 2.3 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11n, 2x2 |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Other Smart Features | Four-sided Ambilight |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











