


Realme RMV2003 32-inch Full HD Smart LED TV
$98.66 • Out Of Stock • By Realme
Realme RMV2003 32-inch Full HD Smart LED TV price in United States starts from $98.66.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$98.66
Search
Features
- 32 in, LED TV
- Full HD, 1080 x 1920 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 4 Speakers, 24 W Output
- A53 Processor, 1 GB RAM, 8 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Realme RMV2003 32-inch Full HD Smart LED TV Specs
Group: $8,000 to $10,000
Display
- 32 inch DisplayLargest
- LED Screen
- Full HD, 1080 x 1920 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 4 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- A53 Processor
- Mali 470MP3
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 45 W Input Power
- 88 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Realme RMV2003 32-inch Full HD Smart LED TV vs Xiaomi G Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (L32MB-APIN)
Realme RMV2003 32-inch Full HD Smart LED TV vs Realme TechLife 32HDGQRDDAQ 32 inch HD Ready Smart QLED TV
Realme RMV2003 32-inch Full HD Smart LED TV vs Realme TechLife CineSonic Q 32 inch HD Ready Smart QLED TV (32HDGQRVS2Q)
Realme RMV2003 32-inch Full HD Smart LED TV vs Xiaomi A Pro 2025 32 inch HD Ready Smart QLED TV (L32MB-APIN)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)Realme RMV2003 32-inch Full HD Smart LED TV Full Specs
General
| Model | RMV2003 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, Manual, Stand, 2 Batteries, Remote Control, Power Cable |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1080 x 1920 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
Physical Design
| Dimensions | 880 (W) x 469 (H) x 88 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MPG, MPEG, MPEG2 -PS, MP4, MKV, AVI, ASF, FLV |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, AAc, WMA |
| Number Of Speakers | 4 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 6 W |
| Other Audio Features | Dolby Audio, Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| NFC Enabled | No |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 90 - 240 V |
| Power Consumption | 45 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | A53 |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali 470MP3 |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, etc. |
| Other Smart Features | Google Assistant, Chrome Cast Built-in, MediaTek Processor, All-in-One Remote, Multiple Connections, Premium Bezel-less Design, Certified Android TV |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












