




Realme Smart TV X 32 inch HD Ready Smart LED TV (RMV2205)
$53.21 • Out Of Stock • By Realme
Realme Smart TV X 32 inch HD Ready Smart LED TV (RMV2205) price in United States starts from $53.21.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$53.21
Search
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 24 W Output
- MediaTek 64 bit Processor, 1 GB RAM, 8 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Realme Smart TV X 32 inch HD Ready Smart LED TV (RMV2205) Specs
Group: $4,250 to $5,750
Display
- 32 inch DisplayLargest
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- MediaTek 64 bit Processor
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300)
TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)Realme Smart TV X 32 inch HD Ready Smart LED TV (RMV2205) Full Specs
General
| Model | RMV2205 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Led TV 1U, Manual 1U, Stand 2U, Battery 2U, Screw 4U, Power Cable 1U, Installation Guide 1U, Remote Control 1U |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
Video
| Video Formats Supported | MPG, MPEG, MPEG2 -PS, MP4, MKV, AVI, ASF, FLV, H.263, H.264, MPEG1/2/4 |
Audio
| Audio Formats Supported | MPEG1/2 Layer1, MPEG1/2 Layer2, MPEG1/2/2.5 Layer3, AAC, HEAAC, WMA, WMA Pro, LPCM, IMA-ADPCM/MS-ADPCM, AC3, EAC3 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Other Audio Features | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Custom Android |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | MediaTek 64 bit |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+Hotstar, etc. |
| Other Smart Features | Android 11 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














