


Realme TV 55-inch Ultra HD 4K Smart SLED TV
$731.34 • Out Of Stock • By Realme
Realme TV 55-inch Ultra HD 4K Smart SLED TV price in United States starts from $731.34.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$731.34
Search
Features
- 55 in, SLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 4 Speakers, 24 W Output
- Quad Core Processor
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Realme TV 55-inch Ultra HD 4K Smart SLED TV Specs
Group: $62,500 to $77,500
Display
- 55 inch DisplaySmall
- SLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 4 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
Remote Features
- Internet Access on Remote
- Touch Control on Remote
Discuss
4 Comments Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Realme TV 55-inch Ultra HD 4K Smart SLED TV Full Specs
General
| Model | TV 55 |
| Type | SLED |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | Full HD, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
Video
| Video Formats Supported | MPG, MPEG, MPEG2 -PS, MP4, MKV, AVI, ASF, FLV, H.263, H.264, MPEG1/2/4 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
| Other Video Features | Chroma Boost Picture Engine - Realme's advanced image processing technology, Ultra Bright Display with Brighness Upto 400 nits |
Audio
| Audio Formats Supported | MPEG1/2 Layer1, MPEG1/2 Layer2, MPEG1/2/2.5 Layer3, AAC, HEAAC, WMA, WMA Pro, LPCM, IMA-ADPCM/MS-ADPCM, AC3, EAC3 |
| Number Of Speakers | 4 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 6 W |
| Other Audio Features | DOLBY, 24 W Quad Speaker Setup, with each speaker containing a Tweeter and a Full frequency speaker |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| NFC Enabled | No |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 90 - 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Custom Android |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Prime Video, etc. |
| Other Smart Features | Android (Google Assistant & Chromecast in-built) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












