

Redmi L32M7-RA 32 inch HD Ready Smart LED TV
$155.21 • Out Of Stock • By Xiaomi
Redmi L32M7-RA 32 inch HD Ready Smart LED TV price in United States starts from $155.21.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$155.21
Search
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 179 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
Redmi L32M7-RA 32 inch HD Ready Smart LED TV Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 179 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 3.5 kgHeavy
- 50 W Input Power
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300)Redmi L32M7-RA 32 inch HD Ready Smart LED TV Full Specs
General
| Model | L32M7-RA |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N LED TV, 1N REMOTE, 1N MANUAL, 2N BATTERY, 1N WALLMOUNTING |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 179 ° Horizontal |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 3.5 kg |
| Weight (with Stand) | 3.9 kg |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 50 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 30 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
| Other Smart Features | Android TV |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











