
Redmi Max 100 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$1,038.13 • Coming Soon • By Xiaomi
Redmi Max 100 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $1,038.13.
- Share
This is an Upcoming TV.
Redmi Max 100 inch Ultra HD 4K Smart L… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Redmi Max 100 inch Ultra HD 4K Smart L… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 100 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 4 Speakers
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio, Dolby Atmos
UPCOMING
Redmi Max 100 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $90,000 to $112,500
Display
- 100 inch DisplayLargest
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio, Dolby Atmos
- 4 Speakers
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) vs Westinghouse Edgeless 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX43UA4800)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)Redmi Max 100 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Type | LED |
Display
| Size (Diagonal) | 100 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Panel Bit Depth | 10 bits |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
Video
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 4 |
| Sound Technology | Dolby Audio, Dolby Atmos, DTS-X |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Hyper OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











