

Reliance RGT32GTM2487 32 inch Full HD Smart LED TV
$106.86 • Out Of Stock • By Reliance
Reliance RGT32GTM2487 32 inch Full HD Smart LED TV price in United States starts from $106.86.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$106.86
Search
Features
- 32 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 24 W Output
- Quad Core Processor, 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Reliance RGT32GTM2487 32 inch Full HD Smart LED TV Specs
Group: $8,750 to $12,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
Design
- 4 kgHeavy
- 54 W Input Power
- 83.82 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG QNED85T 75 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (75QNED85TUA) vs Hisense Class A6 Series 85 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (85A6NR)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)Reliance RGT32GTM2487 32 inch Full HD Smart LED TV Full Specs
General
| Model | RGT32GTM2487 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, User Manual, Warranty Card, Table TV Stand |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+ |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 4 kg |
| Weight (with Stand) | 4.1 kg |
| Dimensions | 720.5 (W) x 430 (H) x 83.82 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 720.5 (W) x 470 (H) x 203.2 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4 (H.264, H.265/HEVC), MKV, AVI, MOV, WMV, FLV, MPEG-2, MPEG-4 |
Audio
| Audio Formats Supported | MPEG1, MPEG2, MPEG4, AC3, EAC3, AAC, WMA, FLAC, MP3 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Sound Modes | Standard Sound Mode, Cinema Sound Mode |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 54 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4 GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











