

Reliance RO24MP3972HD 24 inch HD Ready Smart LED TV
$78.04 • View Prices • By Reliance
Reliance RO24MP3972HD 24 inch HD Ready Smart LED TV price in United States starts from $78.04.
- Share
$78.04
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 24 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- Quad Core Processor, 512 MB RAM, 4 GB Storage
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
Reliance RO24MP3972HD 24 inch HD Ready Smart LED TV Specs
Group: $6,500 to $8,500
Display
- 24 inch DisplaySmall
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi
- Quad Core Processor
- GPU
- 512 MB RAM, 4 GB Storage
Design
- 6.6 kgHeavy
- 35 W Input Power
- 80 mmThick
Reliance RO24MP3972HD 24 inch HD Ready Smart LED TV Price History
You can check the price history of Reliance RO24MP3972HD 24 inch HD Ready Smart LED TV below. The current price is $7,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Reliance RO24MP3972HD 24 inch HD Ready Smart LED TV Full Specs
General
| Model | RO24MP3972HD |
| Type | LED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, User Manual, Warranty Card, Table TV Stand |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 24 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 6.6 kg |
| Weight (with Stand) | 6.65 kg |
| Dimensions | 550.6 (W) x 331.9 (H) x 80 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | AVI, MPG, VOB, DIV, MOV, MKU, HD, FHD |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Modes | Standard Sound Mode, Cinema Sound Mode |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 110 Volts to 230 volts |
| Power Consumption | 35 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | GPU |
| RAM | 512 MB |
| Storage | 4 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











