

Reliance RO32WD5445HD 32 inch HD Ready Smart LED TV
$130.63 • Out Of Stock • By Reliance
Reliance RO32WD5445HD 32 inch HD Ready Smart LED TV price in United States starts from $130.63.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$130.63
Search
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- CA55 CPU Processor, 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Reliance RO32WD5445HD 32 inch HD Ready Smart LED TV Specs
Group: $8,750 to $12,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- CA55 CPU Processor
- Mali G31 MP2
- 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Smart, Voice Control
Design
- 6 kgHeavy
- 55 W Input Power
- 83.82 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung U8000F 58 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN58U8000FFXZA) vs Westinghouse Edgeless 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (WX43UA4800)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)
TCL Class S4 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43S450R) vs TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Reliance RO32WD5445HD 32 inch HD Ready Smart LED TV Full Specs
General
| Model | RO32WD5445HD |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, User Manual, Warranty Card, Table TV Stand, Wallmount Stand |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
| Other Display Features | Picture-in-Picture, Wide Color Gamut |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 6 kg |
| Weight (with Stand) | 5.9 kg |
| Dimensions | 720.5 (W) x 430 (H) x 83.82 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 720.5 (W) x 470 (H) x 203.2 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4 (H.264, H.265/HEVC), MKV, AVI, MOV, WMV, FLV, MPEG-2, MPEG-4 |
Audio
| Audio Formats Supported | MPEG1, MPEG2, MPEG4, AC3, EAC3, AAC, WMA, FLAC, MP3 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Modes | Standard Sound Mode, Cinema Sound Mode |
| Other Audio Features | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 (Rear) |
Power Supply
| Power Consumption | 55 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Other Remote Features | Smart, Voice Control |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | CA55 CPU |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali G31 MP2 |
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, Jio Hotstar, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











