



Roku Plus Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55R6C7)
$489.99 • Out Of Stock • By Roku
Roku Plus Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55R6C7) is a 55 inches 4K QLED Smart TV. It has Dolby Vision and HDR10+ support. Notable features include Screen Mirroring, Bluetooth, 4 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$489.99
Search
Roku Plus Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55R6C7) price in United States is $489.99. The lowest price is available at Target.
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
- Screen Mirroring
OUT OF STOCK
Roku Plus Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55R6C7) Specs
Group: $400 to $600
Display
- 55 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 12.43 kgHeavy
- 76.2 mmThick
Roku Plus Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55R6C7) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)Roku Plus Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55R6C7) Full Specs
General
| Model | 55R6C7 |
| Type | QLED |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Mini LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 12.43 kg |
| Weight (with Stand) | 12.79 kg |
| Dimensions | 1226.82 (W) x 711.2 (H) x 76.2 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1226.82 (W) x 774.7 (H) x 297.18 (D) mm |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 4) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Roku TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix. Peacock, HBO Max, YouTube, Disney+, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













