


Roku Pro Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75R8C5)
$1,299.99 • View Prices • By Roku
Roku Pro Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75R8C5) is a 75 inches 4K QLED Smart TV. It has a 120 Hz refresh rate and Dolby Vision and HDR10+ support. Notable features include Dolby Atmos, Bluetooth, 3 HDMI Ports and 2 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Roku Pro Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75R8C5) price in United States is $1,299.99. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 75 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
- Supports Apps & Games
Roku Pro Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75R8C5) Specs
Group: $1,250 to $1,750
Display
- 75 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 37.24 kgHeavy
- 2 mmThick
Roku Pro Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75R8C5) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Roku Pro Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75R8C5) Price History
You can check the price history of Roku Pro Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75R8C5) below. The current price is $1,299.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVRoku Pro Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75R8C5) Full Specs
General
| Model | 75R8C5 |
| Type | QLED |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Dimming Technology | Full Array Local Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 37.24 kg |
| Weight (with Stand) | 37.78 kg |
| Dimensions | 1676.4 (W) x 38 (H) x 2 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 66 (W) x 41 (H) x 15.4 (D) mm |
Audio
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Roku OS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Disney+, Apple TV, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














