

Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5)
$447.95 • Out Of Stock • By Roku
Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5) is a 55 inches 4K LED Smart TV. It has HDR10+ support. Notable features include AirPlay, Chromecast Built-in, Screen Mirroring, Bluetooth and 3 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$447.95
Search
Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5) price in United States is $447.95. The lowest price is available at Target.
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Dolby Audio
- Supports Apps & Games
OUT OF STOCK
Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5) Specs
Group: $350 to $550
Display
- 55 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Design
- 9.98 kgHeavy
- 83.82 mmThick
Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5) Full Specs
General
| Model | 55R4C5 |
| Type | LED |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Direct Lit |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10+, HLG |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 9.98 kg |
| Weight (with Stand) | 10.3 kg |
| Dimensions | 1226.82 (W) x 708.66 (H) x 83.82 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1226.82 (W) x 769.62 (H) x 266.7 (D) mm |
Audio
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Roku TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 802.11ac |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, HBO Max, YouTube, Peacock, Disney+, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












