
Samsung 32K4000 (32-Inch) 80cm HD Flat TV
$244.81 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung 32K4000 (32-Inch) 80cm HD Flat TV price in United States starts from $244.81.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$244.81
Search
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Smart TV: No
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
- 3D TV: No
- 16 : 9 Ratio
OUT OF STOCK
Samsung 32K4000 (32-Inch) 80cm HD Flat TV Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 32 inch DisplaySmallest
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
Design
- 78 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Samsung 32K4000 (32-Inch) 80cm HD Flat TV Full Specs
General
| Model | UA32K4000AR |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
| Other Display Features | HyperReal Engine, Wide Colour Enhancer Plus |
Physical Design
| Dimensions | 728.7 (W) x 468.8 (H) x 78 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MPEG-4 |
| Image Formats Supported | JPEG |
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
Audio
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| MHL Enabled | No |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100 - 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
Smart TV Features
| Smart TV | No |
| Wi-Fi | No |
| Other Smart Features | Connect Share |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










